Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

РОДИТЕЉИ ОПРЕЗ - Стручњаци саветују у којим случајевима се деци дају АНТИБИОТИЦИ, а у којим НЕ!

08.02.2023. 15:14
Пише:
Србија Danas/mojabeba.rs
Antibiotik
Антибиотик / Извор: Shutterstock

Ово је питање са којима се многе мајке и очеви сусрећу, поготово у сезони када владају вируси.

Попут многих живих бића, бактерије су склоне насумичним мутацијама, укључујући и оне које могу антибиотике учинити немоћним против њих. Што више антибиотика дете узима, већа је опасност да ће се отпорни сој бактерија настанити у систему. Чак и да дете не развије симптоме, може лако пренети опасне бактерије другима.

Велики део проблема је у томе што лекари бебама и деци антибиотике преписују много чешће него што је потребно. У студији Универзитета Јута закључено је да око четвртина посета педијатру резултира преписивањем антибиотика због респираторних тегоба на које ти антибиотици немају дејство. Често, педијатри само желе да удовоље родитељима, који не желе да гледају своје дете како пати а притом нису свесни да тај лек неће деловати или да чак може бити штетан по дете.

Постоје и други разлози за избегавање непотребног давања антибиотика деци. Ови лекови могу имати непријатне, чак и фаталне нуспјаве, укључујући дијареју, осип и понекад озбиљне алергијске реакције. Такође, деца која су пре друге године добила антибиотике широког спектра четири или више пута, имају 16% већу шансу да са пет година буду гојазна. Научници мисле да је то зато што антибиотици убијају микробе који регулишу дететов метаболизам.

Специјалисти за инфективне болести процењују у којим случајевима, када је осам честих болести у питању, су деци заиста потребни антибиотици?

СВИ КОРИСТИМО УЉЕ НА ОВАЈ НАЧИН, А НЕ ЗНАМО ДА СЕ ТАКО ТРУЈЕМО: Има разлике када се које употребљава, а важно је за здравље

СВИ КОРИСТИМО УЉЕ НА ОВАЈ НАЧИН, А НЕ ЗНАМО ДА СЕ ТАКО ТРУЈЕМО: Има разлике када се које употребљава, а важно је за здравље

ЗАНОСНА И У 63. ГОДИНИ! Супруга шеика оставља без даха, а ово је 5 тајни младоликог изгледа АРАПСКИХ ЖЕНА

ЗАНОСНА И У 63. ГОДИНИ! Супруга шеика оставља без даха, а ово је 5 тајни младоликог изгледа АРАПСКИХ ЖЕНА

Обична прехлада

Прехлада је вирусно обољење и не реагује на антибиотике. “Ако се ваше болесно дете опоравља, чак и врло споро, не требају му,” каже др Сандра Арнолд, професор педијатрије на Универзитету Тенеси у Мемфису.

Упала синуса (Синузитис)

Антибиотоци су непотребни осим ако су симптоми тешки. У већини случајева синузитис се повлачи без лечења, па би ваш педијатар требало да сачека седам до десет дана, каже др Арнолд. Али уколико су симптоми врло интензивни – зелени секрет, отеченост носне слузнице, бол у лицу, синусна главобоља, висока температура, можда би и требало преписати антибиотик.

Упала увета

Код упале увета, антибиотици су понекад потребни. Код деце са упалом средњег ува углавном се дају беспотребно, пошто у 80% случајева упала пролази сама од себе. Америчка академија за педијатрију препоручује да се сачека неколико дана и деци дају само средства против болова. Код деце између 6 месеци и 2 године старости, ако су симптоми озбљни, оралне антибиотике треба дати одмах, а кад је у питању инфекција спољашњег ува, довољне су и антибиотске капи, које носе мањи ризик од развијања отпорности.

dete
дете / Извор: Профимедиа

Упаљено грло

Антибиотици се дају само ако је у питању инфекција стрептококама. Већина упала грла су вирусне и саме ће проћи, али лекари дају антибиотике за случај да су у питању стрептококе. “У начелу је боље сачекати неколико дана на резултате бриса грла, па тек онда преписати антибиотике ако је резултат позитиван,” каже др Јона Муњал , директор Антимикробног педијатријског програма при Дечјој болници Монтефјоре у Њујорку.

Коњуктивитис

Пошто је код мале деце најчешће бактеријски, антибиотик је вероватно добар избор. Коњуктивитис може бити и вирусни и алергијски, али не постоје брзи тестови за утврђивање узрока. Антибиотске капи или креме могу убрзати опоравак, а носе мањи ризик од развијања резистенције него орални антибиотици.

Бронхитис

Ретко је потребан антибиотик. Код иначе здраве деце, упала бронхија најчешће је компликација прехладе или грипа и скоро никад није бактеријска, каже др Муњал. Ако педијатар посумња на бактеријски узрок, односно на велики кашаљ (пертусис), може затражити анализу испљувка, а ако је резултат позитиван, тек онда се преписује антибиотик.

dete
дете / Извор: Профимедиа

Упала плућа

Да ли су антибиотици потребни зависи од симптома које дете има. Упале плућа могу бити вирусне или бактеријске, а чак ни лекарима није лако да их разликују. Код деце су најчешће вирусне, каже др Арнолд, и педијатри би морали темељно да прегледају дете да би донели одлуку о примени антибиотика.

Лајмска болест

Ако анализа крви потврди присуство бактерија изазивача лајмске болести, дете ће добити терапију антибиотицима од две до четири недеље дугу. Рано лечење је кључно због спречавања компликација на зглобовима, срцу и нервима. Ако дете показује знаке умора, има проблема са размишлањем и говором, жали се на главобоље и мучнине, одмах га преконтролишите на ове бактерије, без обзира на то да ли се појавио осип око убода крпеља.

Општа упутства

Ако су вашем детету преписани антибиотици због бактеријске инфекције, водите рачуна да их узима тачно како је педијатар препоручио. Прекидање терапије или прескакање дозе због тога што дете боли стомак може дати штетним бактеријама времена да се размноже, па ће се инфекција повратити. Имајте на уму да ће прво бити збрисане најслабије бактерије, док ће оне отпорне дуже издржати.

Ако нисте сигурни зашто је лекар детету преписао антибиотик, питајте. Проверите да ли је то антибиотик широког спектра (као што је амоксицилин) и поставите питање да ли би антибиотик са ужим спектром деловања, попут неких типова пеницилина, био једнако ефикасан? Антибиотици широког спектра повећавају ризик од настанка отпорних бактерија, јер убијају добре бактерије у цревима, баш оне које опасним врстама не дају да преовладају.