Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

"Доктор је ХТЕО да СЕЧЕ, БОЛОВИ су били НЕСНОСНИ!" Обичан ЖУЉ јој се претворио у НОЋНУ МОРУ, решила сама ПРОБЛЕМ!

04.03.2021. 17:29
Пише:
Србија Данас
Stopala
Стопала / Извор: Профимедиа

Месецима се борила са овим!

Стопала су део нашег тела које трпи највећи терет, она захтевају посебну негу. Због деликатне природе ове регије и константог притиска који савремен живот намеће, обуће која је анатомски нелагодна, стопала су склона томе да оболе од разних деформитета и болести коже. Како је кожа на стопалима, као и на шакама, најдебља на нашем телу, уколико се не негује на одговарајући начин, може да постане сува, храпава и задебљана, па да се на њој појаве разни жуљеви. Без адекватне неге је таква кожа склона развоју болних процеса, у које спада и курје око.

Курје око (цлавус) је задебљање коже које најчешће настаје на кожи стопала између малог и домалог прста, услед неправилне статике, са тврдим средиштем које личи на око вука, па отуда и назив. Површински слој коже се задебљава и утискује попут трна у дубље слојеве коже, те делује попут страног тела.

Средина овог процеса може да изазове болност и да додатно погорша статику промена на стопалу и да погорша сам процес настанка и јављања новог курјег ока. Курје око је болно на притисак обуће. У највећем броју случајева Цлавус настаје на месту притиска кости на кожу и обично као последица ношења тесне обуће. Зато се најчешће јавља на прстима, пети и табану. Одговор на питање како настаје курје око директно је повезан са различитим факторима, од ношења неудобне и тесне обуће, преко знојења ногу, па све до урођених и стечених деформитета стопала.

stopala
стопала / Извор: Профимедиа

Иако наводно постоје месет где се најчешће јавља курје око на стопалу, а то је најчешће мали и домали прст на стопалу, то није увек правило. 

- Све је почело када сам обукла ципеле са високом потпетицом за једно славље. Обично не носим штикле уопште, али сам мислила да је ово добра прилика, носила сам их само два сата, рекох себи толико ћу издржати. Иако нисам осећала никакав притисак или бол, када сам дошла кући мали прст на стопалу ми је натекао, постао тотално плав, а сутрадан је променио боју док се није створио водени плих који је на крају пукао. После неколико дана то се повукло, али је остало мало задебљање, након месец дана осетила сам пецкање све јачег интензитета, на крају и бол од притиска на врху јагодице малог прста на левом стопалу. Покушавала сам са фластерима, све могуће медикаменте и када је постало несносно после чак три месеца отишла сам и код лекара, који је желео да ми одстани целу јагодицу хируршки. Рекла сам да то не долази у обзир, морам на посао, а то је равно апмутацији, не бих могла да носим обућу минимум месец дана. Свакога дана сам сама себи чистила сада већ отворену рану, потом је превијала фластером и сутрадан опет. После мукотрпног процеса, све је било чисто после месец дана, а затим се кожа регенерисала још пар дана. Тако се све завршило. Ипак, ту се и даље лако ствара задебљање које надгледам и чим се створи одмах уклањам сама уз помоћ турпије или одем у салон - написала је једна читатељака на форуму. 

Лечење курјег ока се често решава кератолитичким препаратима, код којих је један од основних састојака салицилна киселина. Кератолитици омекшавају курје очи па га тако, након 7 до 10 можете уклонити овим третманом. Потребно је да ноге држите у топлој води петнаестак минута, а да затим пажљиво исцедите кератотичне слојеве.

Ови третмани са салицилном киселином су доступни у различитим облицима, укључујући и апликаторе, капи, јастучиће и фластере. Сви ову третмани, а посебно они коју укључују фластере за курје очи, ће омогућити да се уклоне слојеви мртве коже и да се на тај начин убрза опоравак.

Препоручује се да особе које пате од дијабетеса избегавају коришћење салицилне киселине, а то важи и онда када постоји крхка кожа или слаба циркулација, јер може да дође до формирања чира на кожи. 

Курје око на стопалу – лечење код куће

Курје око на стопалу можете и сами да третирате код куће. За такав третман постоји више начина, па тако поред фластера против курјег ока, можете своја стопала да потопите у топлу купку која ће омекшати тврду кожу. Поред тога, тврду кожу курјих очију можете да уклоните помоћу одговарајућих четки или каменом плавучцем. Такође, хидрирање коже кремама и лосионима је још једна опција да курје око на стопалу третирате код куће.

Маст за курје око

Маст за курје око треба апликовати на регију која је захваћена овим стањем. Пре самог коришћења крема за курје око, потребно је подручје захваћено курјим оком намакати у топлој води десетак минута, након тога просушити и намазати маст за курје око. Пожељно је да крему користите ујутру, док здраву кожу око захваћеног подручја треба заштити неком неутралном машћу.

Курје око операција 

За проблем као што је курје око операција може да се изведе ласерским третманом. Сам захват траје пет минута, може се обавити у локалној анестезији, тако да особа не осећа никакав бол или нелагодности. Након третмана, остаје раница од неколико дана коју треба превијати и заштитити фластером или газом, а по потреби је пожељно и узимање антибиотика. Примена ласера је бржа од класичне хирургије, па се зато све чешће препоручује када је у питању курје око операција.

papilomi
папиломи / Извор: Профимедиа