Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Умор, свраб, ВИСОК КРВНИ ПРИТИСАК, БОЛ У ЛЕЂИМА - Ова болест је ''TIHI УБИЦА'', обратите пажњу ако имате неке од ових симптома

04.11.2023. 18:54
Пише:
Србија Данас
umor
умор / Извор: Профимедиа

Важно је приметити прве симптоме на време.

Болест бубрега позната је као „тихи убица” јер често нема очигледне ране симптоме. Процењује се да до 90 процената људи није потпуно свесно да има хроничну болест бубрега, све док веома не узнапредује.

Болест бубрега која напредује може довести до отказивања бубрега, што захтева дијализу или трансплантацију бубрега. То може да изазове и друге обзиљен здравствене приблеме, укључујући срчани удар или мождани удар.

Др Јингдуан Yang, оснивач и медицински директор Yang Институте фор Интегративе Медицине и кинески и западни лекар, каже за Epoch Тимес да је недавно имао неколико релативно младих пацијената који су већ имали озбиљне проблеме са бубрезима. Али, пошто су предуго чекали да оду код лекара, њихове могућности лечења су биле ограничене. Да су били лечени на време, погоршање њихове бубрежне функције могло је да се спречи.

Др Yang је истакао да неки рани симптоми болести бубрега можда нису повезани са бубрезима, али су заиста изазвани смањеном функцијом бубрега.

Јесте ли чули за МИКРОБИЉЕ? Од обичне БУНДЕВЕ направите МОЋНУ ХРАНУ која је толико ЗДРАВА да помаже и код НАЈТЕЖИХ БОЛЕСТИbundeva

Јесте ли чули за МИКРОБИЉЕ? Од обичне БУНДЕВЕ направите МОЋНУ ХРАНУ која је толико ЗДРАВА да помаже и код НАЈТЕЖИХ БОЛЕСТИ

НАЈВАЖНИЈИ СУ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Ова ТРИ ВИТАМИНА треба уносити током јесени и зиме, штите од инфекцијаhrana

НАЈВАЖНИЈИ СУ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Ова ТРИ ВИТАМИНА треба уносити током јесени и зиме, штите од инфекција

Навео је седам симптома на које треба обратити пажњу:

1. Мучнина, повраћање и губитак апетита

Отказивање бубрега може изазвати накупљање токсина, метаболичку ацидозу и поремећаје електролита у телу, што доводи до гастроинтестиналних поремећаја и симптома мучнине и повраћања, па имајте на уму да проблеми са варењем могу бити повезани са бубрезима.

2. Анемија и хронични умор

Једна од функција бубрега јесте да синтетише еритропоетин, хормон који стимулише производњу црвених крвних зрнаца у коштаној сржи, као и да штити кардиомиоците и стимулише регенерацију кардиомиоцита и крвних судова. Лоша функција бубрега може довести до анемије, што резултира симптомима хроничног умора.

mamurluk
мамурлук / Извор: Профимедиа

3. Свраб коже

Када бубрези не функционишу како треба, токсини се не излучују на одговарајући начин кроз бубреге, што може довести до суве коже која сврби. Болест бубрега такође може изазвати промене у нивоу одређених хормона у телу које могу довести до свраба.

Ако имате свраб коже, „немојте само ићи код дерматолога и узимати лекове, већ размислите о могућности да бубрези отказују”, каже др Yang. Свраб коже може бити узрокован и недостатком витамина Б6 или цинка, као и високим нивоом амонијака у крви.

4. Промена урина

Једна од главних функција бубрега је производња урина. Ако постоји проблем са бубрезима, урин може да постане мутан или пенаст или може имати крв. Да ли је пенасти урин симптом болести бубрега? Др Yang каже да је нормално да повремено имамо мехуриће у урину. Међутим, протеинурија (присуство вишка протеина у урину) може указивати на оштећење бубрега и може узроковати да урин постане пенаст. Ако сваки пут има много мехурића у урину, а мехурићи не нестану након 30 секунди, др Yang саветује да потражимо медицинску помоћ.

Ако је урин тамне и жуте боје, може да садржи крвна зрнца, што значи да постоји хематурија. Такође имајте на уму да ако узимате комплекс витамина Б, урин може да постане жут или црвен.

Бубрези су одговорни за производњу урина, међутим, излучивање урина може да се смањи када је функција бубрега абнормална. То је зато што бубрези можда неће моћи ефикасно да филтрирају крв када су оштећени.

Поред тога, према теорији традиционалне кинеске медицине (ТЦМ), често мокрење током дана и прекомерно ноћно мокрење су симптоми слабе енергије бубрега, која се назива „дефицијенција чи бубрега”. Иако можда није могуће открити проблеме са бубрезима на хемијском нивоу, они могу већ бити присутни на енергетском нивоу.

5. Акутни и хронични бол у доњем делу леђа

Бубрези се налазе у доњем делу леђа. Ако имамо јаке болове у леђима, можда треба да утврдимо да ли постоји проблем с бубрезима. Хронични бол у доњем делу леђа такође треба схватити озбиљно. Болести бубрега могу изазвати хронични бол у доњем делу леђа, односно, од струка до задњег дела ногу и чланака дуж меридијана мокраћне бешике.

Према ТЦМ, меридијани су канали енергије у људском телу, а енергија унутрашњих органа ће тећи кроз меридијане по целом телу. Када се болест јави у унутрашњем органу, одговарајући меридијан осећа бол и нелагодност. Ако постоји проблем са бубрезима, то ће утицати и на подручје меридијана мокраћне бешике.

bol u leđima
бол у леђима / Извор: Профимедиа

6. Метални мирис и укус

Када постоји проблем са функцијом бубрега, често ћемо имати метални укус у устима. У тешким случајевима осетићемо оштар мирис амонијака када удишете. Ово је узроковано високим нивоом урее у крви.

7. Висок крвни притисак код млађих пацијената

Хипертензија се обично јавља код старијих особа. Ако млађа особа добије хипертензију, то може бити повезано са обољењем бубрега.

Висок крвни притисак узрокује оштећење еластичних влакана у зидовима крвних судова. Ово даље оштећује мале крвне судове у бубрезима и спречава бубреге да обављају своју функцију филтрације. Болест бубрега такође може довести до хормонске неравнотеже, што повећава ниво хормона који подижу крвни притисак, стварајући тако зачарани круг.

Избегавање фактора који изазивају болест бубрега

Др Yang такође подсећа да треба да избегавамо све оно што оштећује функцију бубрега, укључујући конзумирање превише прерађене хране и избегавање тешких метала, што може повећати количину стреса на бубреге. Нагласио је да пушачи највероватније уносе тешке метале, а никотин у цигаретама такође подиже крвни притисак. Поред тога, меламин у пластичним производима може изазвати стварање камена у бубрегу и отказивање бубрега, па зато треба избегавати употребу пластичних производа за топлу храну.

Што се тиче исхране, др Yang препоручује да једемо више хране са антиоксидативним и антиинфламаторним својствима и допуњене антоцијанинима, куркумином, катехинима, витаминима Ц и Е, као и да узимамо одговарајуће количине цинка, који помаже у излучивању тешких метала.