Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

Хранила се здраво и редовно тренирала, а онда је Јелени ДИЈАГНОСИКОВАН РАК - Један симптом је подстакао да оде на преглед

24.04.2024. 08:42
Пише:
Србија Данас/Блиц
Jelena Tomkins
Јелена Томкинс / Извор: Инстаграм printscreen/colorado.jelena

Јелен Томкинс из Колорада дијагностикован је рак дебелог црева након што је приметила да јој "гасови" смрде интензивније него раније. Јелени је дијагностикован рак дебелог црева 2016. године.

Јелена је 2016. године имала само 34 године, када је приметила промене на свом телу. Мајка једног детета је исте године истрчала полумаратон, хранила се здраво, узимала све неопходне витамине, те је помислила да је интензивнији смрад гасова резултате промене у исхрани.

Колоноскопија открила поражавајућу дијагнозу

Симптоме је приписала пробиотицима, а на годишњем прегледу неколико месеци касније, њен доктор је рекао да је крварење само због промена у исхрани.

Међутим, три месеца касније, када је Јелена престала са пробиотицима, лекари су урадили тестове на алергије да виде да ли је интолеранција на храну пореметила њен пробавни систем. Коначно, прошла је колоноскопију, која је открила трећи стадијум рака ректума који се проширио на њене лимфне чворове.

- Била сам у најбољем стању у свом животу. Јела сам здраво и никад нисам мислила да ће ме рак погодити у тако младом добу - рекла је Јелена за "Дејли мејл".

Проценат оболелих у сталном порасту

Стопе рака дебелог црева су у порасту широм света, изазивајући епидемију код младих људи.

Очекује се да ће се стопе код младих људи удвостручити до 2030. године, а очекује се да ће и колоректални рак постати водећи узрок смрти од рака код људи млађих од 50 година до краја деценије.

Рак дебелог црева и ректума је трећи најчешћи тип у САД и трећи водећи узрок смрти и код мушкараца и код жена. Америчко друштво за рак (АЦС) процењује да је 2023. године откривено око 153.000 случајева рака дебелог црева, укључујући 19.500 међу онима млађим од 50 година.

Очекује се да ће ове године од ове болести умрети око 53.000 људи.

Операција јој спасила живот

Стручњаци и даље раде на откривању узрока ове разорне епидемије. Они су обично кривили нездраву исхрану, конзумацију алкохола и седентарни начин живота за ову смену.

Јелена је била подвргнута зрачењу у трајању од 28 дана и пилули за хемотерапију која је дизајнирана за касни стадијум колоректалног рака. После још два месеца одмора, њен тумор је почео да се смањује, иако јој је и даље била потребна операција.

Лекари су уклонили 30 центиметара дебелог црева и ректума, као и 17 лимфних чворова, остављајући пет канцерогених чворова.

Јелени је направљена илеостома, што значи да хирурзи праве отвор у абдомену и износе део илеума, најнижег дела танког црева, изван трбушног зида како би се створила стома. Пробављена храна затим пролази кроз стому у спољашњу врећицу уместо кроз ректум и анус.

Најтежи дани су иза овог храброг борца

Шест недеља након операције, почела је са комбинованом хемотерапијом која је завршила у мају 2017. године, таман на време да учествује у локалној трци. Јелена је сада у ремисији и подвргнута је хемотерапији одржавања, заједно са скенирањем једном годишње.

Део онога што отежава дијагностиковање колоректалног карцинома су његови симптоми, који се често могу приписати другим стањима. Међутим, неки се истичу више од других.

Најчешће симптоми рака

Студија објављена прошле године у "Џурналу Института за национални рак" открила је да су најчешће пријављени симптоми били бол у стомаку, крв у столици, дијареја и анемија због недостатка гвожђа.

Поред тога, у истраживању из 2020. године, 68 одсто учесника је рекло да су имали крв у столици. Просечна старост учесника била је 42 године.

Иста анкета је такође открила да су многи пацијенти са симптомима колоректалног карцинома у почетку погрешно дијагностиковани или отпуштени. Више од половине испитаника рекло је да им је погрешно дијагностицирана стања као што су хемороиди, синдром иритабилног црева, анемија и проблеми менталног здравља.

"Могли смо да се ослонимо једни на друге"

Стандардни колоноскопски скрининг почиње са 45 година, а Јелена је признала да је имала среће што њен доктор није одолио да јој га наручи.

- Ако одбију колоноскопију, реците им да треба да ставе у ваш картон да сте им дошли са симптомима и да су одбили да вам дају колоноскопију. То их такође може натерати да двапут размисле о томе да то порекну - објаснила је.

Јелена након операције и хемотерапије

Пошто се рак не јавља у њеној породици, Јелена је тражила и пронашла подршку од онлајн заједница других пацијената.

- Могли смо да дамо одушка једни другима када смо заиста уморни или да питамо: "Хеј, да ли ово смета вашем систему?" Или: "О мој Боже, да ли и твоја илеостома полуди? Шта можете учинити да успорите ово? Шта пијете када пролазите кроз терапију и имате ту осетљивост на хладноћу и све мора бити вруће?" - рекла је па додала да "су ово питања која не морате да поставите свом онкологу, ако имате пријатеља који вас може подржати".

Србија Данас/Блиц/Марија Сушић/ пренала: Д.М.