Подешавања Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Београд
  • Дечани
  • Јагодина
  • Крагујевац
  • Крушевац
  • Ниш
  • Нови Сад
  • Ораховац
  • Панчево
  • Пирот
  • Приштина
  • Призрен
  • Сомбор
  • Суботица
  • Штрпце
  • Ужице
  • Врање
  • Вршац
  • Зрењанин
  • Звечан

НИЈЕ САМО АЛКОХОЛ: Ова ХРАНА УНИШТАВА ЈЕТРУ, избегавајте је, једите ово како бисте је детоксиковали

10.11.2021. 16:07
Пише:
Србија Данас
bol
бол / Извор: Профимедиа

Обратите пажњу шта вам је на тањиру свакодневно...

Неалкохолна масна болест јетре (НАФЛД) данас се сматра једном од најчешћих болести јетре у развијеним земљама, а учесталост у Еуропи креће се између 30 и 40 посто.

Представља промене у јетри које личе на алкохолну болест јетре, а два главна облика болести су масна јетра и хепатитис. Иако оштећење јетре личе на промене узрокованим конзумацијом алкохола, већ сам назив говори да ова болест настаје у одсутности претеране конзумације алкохола. Дијабетес и НАФЛД врло често коегзистирају, а НАФЛД налази се у приближно 60 посто болесника с дијабетесом тип 2.

Нежељени кардиоваскуларни догађаји повећани су за 1.87x у особа с масном јетром које болују и од дијабетеса тип 2. Надаље, НАФЛД повећава микроваскуларне компликације дијабетеса попут хроничне болести бубрега и ретинопатије.

Масна јетра последица је накупљања масти у јетри која прелази 5% укупне тежине јетреног ткива.

jetra
јетра / Извор: Профимедиа

Да ли је ово најскупљи клип на домаћој Јутјуб сцени?

Да ли је ово најскупљи клип на домаћој Јутјуб сцени?

НУТРИЦИОНИСТА УПОЗОРАВА: Овај ЗАЧИН многи додају У РУЧАК, а веома ЛОШЕ утиче на ЗДРАВЉЕ и варење

НУТРИЦИОНИСТА УПОЗОРАВА: Овај ЗАЧИН многи додају У РУЧАК, а веома ЛОШЕ утиче на ЗДРАВЉЕ и варење

"Оболели од ОВОГ КАРЦИНОМА често немају СИМПТОМЕ, а сваки други неће живети дуже од 2 године"

"Оболели од ОВОГ КАРЦИНОМА често немају СИМПТОМЕ, а сваки други неће живети дуже од 2 године"

Главни узрочници ризика за настанак неалкохолне масне болести јетре (НАФЛД) јесу дебљина, алкохолизам и шећерна болест. Бројна непожељна понашања попут телесне неактивности и неуравнотежене прехране богате засићеним мастима, рафинираним угљикохидратима и фруктозом такође доприносе појавности ове болести. Масна јетра дуго је сматрана бенигним непрогресивним стањем (које не напредује у болест) међутим новија сазнања показују да може бити врло озбиљна болест и довести до цирозе јетре, али и хепатоцелуларног карцинома.

Неалкохолна масна болест јетре (НАФЛД) постаје велики здравствени проблем с повећаном учесталости у свету због блиске повезаности са епидемијом претилости и дијебетеса. Сматра се да НАФЛД представља јетрену манифестацију метаболичког синдрома, а средишњу улогу у патогенези игра инзулинска резистенција. Евалуација ризика масне јетре препоручује се за све болеснике са било којом од компоненти метаболичког синдрома, укључујући и болеснике с инсулинском резистенцијом и/или лоше регулираном гликемијом.

Појава и прогресија НАФЛД-а приписује се низу чимбеника који су део теорије „вишеструких удараца“, која каже да је НАФЛД резултат упале у јетри изазване бројним интестиналним окидачима и онима повезаним с масним ткивом. Обзиром да тренутно не постоји стандардизирано фармаколошко лечење и једина доказана учинковита терапијска стратегија је промена начина живота, важно је одредити потенцијалне прехрамбене циљеве у превенцији и лечењу НАФЛД.

Храна и додаци прехрани кључ су лечења неалкохолне масне болести јетре

Дијетотерапија има незамјењиву улогу у терапији НАФЛД-а. Истраживања показују да су обољели од НАФЛД-а склонији конзумацији енергетски богате хране, засићених масти, холестерола и заслађених напитака, док истовремено не уносе довољно свежег воћа, зеленог поврћа, влакана и омега-3 масних киселина. Бројна истраживања, међу којима се истиче  ПРЕДИМЕД студија, подупиру тезу да је медитеранска прехрана повезана с нижом преваленцијом НАФЛД-а. Стога се у склопу дијетотерапије НАФЛД препоручује медитеранска прехрана богата једноструко и омега-3 незасићеним масним киселинама, влакнима, сложеним угљикохидратима, микронутријентима и полифенолима те бројним другим биолошки активним спојевима.

Посебна ограничења односе се на фруктозу и једноставне угљикохидрате чији унос треба задржати у 10% укупног енергетског уноса. Надаље, губитак телесне масе од 7% или више, уз правилну прехрану током најмање једне године, може побољшати хистологију јетреног паренхима у пацијената с НАСХ и НАФЛД. Благотворан учинак медитеранске прехране повезан је с побољшањем кардиометаболичког статуса (снижењем серумских триглицерида и регулацијом гликемије) и антиоксидативним учинком компонената медитеранске прехране (полифеноли и витамин Е), чиме се смањује оксидативни стрес кључан у настанку инзулинске резистенције.

Поједине изоловане фармаколошки активне прехрамбене супстанце истражују се као потенцијална помоћ код НАФЛД, а то су поглавито витамин Е, витамин Д, пробиотици и омега-3 масне киселине. Студије упућују на улогу витамина Д у модулирању упале јетре и настанка фиброзе те побољшању јетреног одговора на инсулин.

Масну јетру узрокују бројни урођени и стечени поремећаји метаболизма масти. Узрочници настајања могу бити:

  1. лекови и токсини (алкохол, кортикостероиди, контрацепција),
  2. прехрамбени узроци, начин живота и њихове последице (дебљина, шећерна болест, гладовање, поремећаји метаболизма масти, болести гуштераче, упалне болести црева),
  3. наследне болести (цистична фиброза, галактоземија, Вилсонова болест),
  4. вирусне болести (хепатитиси).