Топли напитак који многи га не би ни погледали на 36 степени: Др Александра Богдановић открила које пиће је спас од врућина
Многи да избегавају и зими
Врућине не попуштају, а лекари ових дана имају све више посла због колапса, топлотне исцрпљености и тегоба изазваних високим температурама. Иако многи тврде да поштују савете стручњака, гужве у хитним службама показују да се упозорења често олако схватају.
Посебно се поставља питање како правилно користити клима-уређај, колико је опасна велика разлика између спољне и унутрашње температуре и шта треба пити током великих врућина.
Клима може да буде шок за организам
Лекарка хитне медицине Александра Богдановић упозорава да клима током лета јесте потребна, али да превелика температурна разлика може да оптерети организам.
- Клима нам је потребна током ових љетних дана како би нас расхладила и омогућила угодан боравак. Међутим, велика разлика између температуре у климатизираним просторијама и оне вани, када прелази 30 степени, није добра за наше здравље. Посебно зато што представља шок за цијели организам", рекла је Александра Богдановић - лекарка хитне медицине.
Она је посебно указала на ризик наглог изласка из превише расхлађеног простора.
- Када изађете из аутомобила који сте расхладили на 15 степени, а напољу је између 35 и 40 степени, то представља велико оптерећење за наш крвожилни систем - додала је Богдановић.
Лекари бележе више колапса и топлотне исцрпљености
Последице топлотног таласа највише се виде на терену, где екипе хитне помоћи ових дана имају повећан број интервенција повезаних са врућином.
- Морам признати да смо по броју интервенција ових дана на истом нивоу. Међутим, биљежимо већи број колапса повезаних с врућином, нешто више повреда које су вјероватно такођер повезане с високим температурама, као и случајева топлотне исцрпљености. Мождани удари су чешћи, а особе с психичким обољењима такођер су међу нашим чешћим пацијентима ових дана - рекла је докторка Александра Богдановић.
Чај од нане спас од врућина
Пошто се најављују температуре и до 36 степени, лекари саветују да се посебно обрати пажња на унос течности, заштиту од сунца и избегавање изласка у најтоплијем делу дана.
- Свакако треба избјегавати излазак између 10 и 17 сати. Наравно, сви смо радни људи и не можемо избјећи тај период, али саветујемо кориштење заштитних крема, ношење покривала за главу, наочаре за сунце и лагане памучне одеће. Такођер неопходно је уносити довољно течности, првенствено воде и изотоничних напитака, а може се пити и чај од менте. Свакако препоручујемо да се не конзумира алкохол - закључила је докторка Богдановић.
Дакле, током великих врућина најбољи избор су вода, изотонични напици и чај од нане, док алкохол треба избегавати јер може додатно да оптерети организам и повећа ризик од дехидратације.