Topli napitak koji mnogi ga ne bi ni pogledali na 36 stepeni: Dr Aleksandra Bogdanović otkrila koje piće je spas od vrućina
Mnogi da izbegavaju i zimi
Vrućine ne popuštaju, a lekari ovih dana imaju sve više posla zbog kolapsa, toplotne iscrpljenosti i tegoba izazvanih visokim temperaturama. Iako mnogi tvrde da poštuju savete stručnjaka, gužve u hitnim službama pokazuju da se upozorenja često olako shvataju.
Posebno se postavlja pitanje kako pravilno koristiti klima-uređaj, koliko je opasna velika razlika između spoljne i unutrašnje temperature i šta treba piti tokom velikih vrućina.
Klima može da bude šok za organizam
Lekarka hitne medicine Aleksandra Bogdanović upozorava da klima tokom leta jeste potrebna, ali da prevelika temperaturna razlika može da optereti organizam.
- Klima nam je potrebna tokom ovih ljetnih dana kako bi nas rashladila i omogućila ugodan boravak. Međutim, velika razlika između temperature u klimatiziranim prostorijama i one vani, kada prelazi 30 stepeni, nije dobra za naše zdravlje. Posebno zato što predstavlja šok za cijeli organizam", rekla je Aleksandra Bogdanović - lekarka hitne medicine.
Ona je posebno ukazala na rizik naglog izlaska iz previše rashlađenog prostora.
- Kada izađete iz automobila koji ste rashladili na 15 stepeni, a napolju je između 35 i 40 stepeni, to predstavlja veliko opterećenje za naš krvožilni sistem - dodala je Bogdanović.
Lekari beleže više kolapsa i toplotne iscrpljenosti
Posledice toplotnog talasa najviše se vide na terenu, gde ekipe hitne pomoći ovih dana imaju povećan broj intervencija povezanih sa vrućinom.
- Moram priznati da smo po broju intervencija ovih dana na istom nivou. Međutim, bilježimo veći broj kolapsa povezanih s vrućinom, nešto više povreda koje su vjerovatno također povezane s visokim temperaturama, kao i slučajeva toplotne iscrpljenosti. Moždani udari su češći, a osobe s psihičkim oboljenjima također su među našim češćim pacijentima ovih dana - rekla je doktorka Aleksandra Bogdanović.
Čaj od nane spas od vrućina
Pošto se najavljuju temperature i do 36 stepeni, lekari savetuju da se posebno obrati pažnja na unos tečnosti, zaštitu od sunca i izbegavanje izlaska u najtoplijem delu dana.
- Svakako treba izbjegavati izlazak između 10 i 17 sati. Naravno, svi smo radni ljudi i ne možemo izbjeći taj period, ali savetujemo korištenje zaštitnih krema, nošenje pokrivala za glavu, naočare za sunce i lagane pamučne odeće. Također neophodno je unositi dovoljno tečnosti, prvenstveno vode i izotoničnih napitaka, a može se piti i čaj od mente. Svakako preporučujemo da se ne konzumira alkohol - zaključila je doktorka Bogdanović.
Dakle, tokom velikih vrućina najbolji izbor su voda, izotonični napici i čaj od nane, dok alkohol treba izbegavati jer može dodatno da optereti organizam i poveća rizik od dehidratacije.